Innes Thomson: “İngiltere’de su kaynakları tarımdan uzaklaştırılıyor.”

İngiltere'de ulusal su stratejisi değiştiriliyor. Bu değişim olumlu gibi görünse de aslında yerel gıda üreticileri, çiftçiler bundan rahatsız. Sorunsa gıda üreten insanların söz sahibi olamaması.

04 Mayıs 2022 2 Dakika Okuma Süresi
Innes Thomson: “İngiltere’de su kaynakları tarımdan uzaklaştırılıyor.”

Üç yıl önce Çevre Ajansı'nın CEO'su Sir James Bevan İngiltere’yi artan nüfus ve iklim değişikliği nedeniyle 25 yıl içinde yeterli suya sahip olmayacağı konusunda uyardı. Kamu su tüketimi üçte bir oranında azaltılmalıydı. Su idareleri sızıntıları yarıya indirmek zorunda kalacaktı. Büyük su depoları, tuzdan arındırma tesisinin inşa edilmesi ve ülke çapında daha fazla suyun taşınması gerekecekti.

Bu zorluğun üstesinden gelebilmek ve mevcut ulusal su stratejisini güncellemek için 2008'den bugüne beş bölgesel su grubu çalışmalar koordineli çalışmalar gerçekleştiriyor.

Bununla birlikte farklı paydaşlarla çalışan grupların çiftçileri gerektiği gibi dikkate almadığına dair endişeler bulunuyor. Her ne kadar tarım genellikle su sorunlarının en uç noktasında yer alsa ve kaynakları yönetimi konusunda iyi bir konumda bulunuyor.

Drenaj Otoriteleri Birliği'nin (ADA) CEO'su Innes Thomson, Su Hizmetleri Düzenleme Kurumu (OFWAT)'nun planlara öncülük etmesinden dolayı esas olarak içme suyu ve gıda üretimine gerektiği gibi değer verilmemesinden korkuyor.

Innes Thomson, “İnsanlar su içmeden gitmeyecek, bu olmayacak” dedi.

“Ancak Su Hizmetleri Düzenleme Kurumu su depoları gibi altyapıların ne için kullanılabileceğine dair çok dar bir görüşe sahip, toprak sahipleri ve çiftçiler gibi ortaklıkların potansiyelini dikkate almaktan kaçınıyor gibi görünüyor. Bölgesel planlama ekipleri bundan çok rahatsız.”

Buna ek olarak geçen yıl yürürlüğe giren yeni Çevre Yasası, İngiltere'de kamunun su kullanımını 2037 yılına kadar kişi başına %20 azaltmayı hedefliyor. Innes Thomas, milletvekillerinin halktan daha az su kullanmasını isteme konusunda isteksizlik olduğunu söyledi. Bunun yerine su kullanımını azaltmak için tarım gibi diğer sektörler üzerinde daha fazla baskı oluşturulacak.

Innes Thomson, “Su kaynaklarının tarımdan uzaklaştırılacağından endişeleniyorum” dedi.

“Zaten belirli lisansları iptal ediliyor veya gözden geçiriliyor. Çiftçilerin, örneğin damla sulama yoluyla suyu daha verimli kullanma konusunda üzerlerine düşeni yapmaları gerekir ancak bu yatırım gerektiriyor.

“Gıda üretiminde su kullanmanın ulusal bir çıkar olduğunun daha fazla kabul edilmesi gerekiyor. Politik alanda gıdalarımıza ve su hakkında yeterince konuşulmuyor.”

KAYNAKÇA

Bunlar İlginizi Çekebilir

AGPAM’ın sizin için önerdiği çalışmaları okuyun.

Ulusal Gıda Akademisi

Ulusal Gıda Akademisi’nin merkezi Ankara’daki Zübeyde Hanım Gıda, Tarım ve Hayvancılık Enstitüsü olacak. AOÇ ise tamamen Enstitü’ye devredildi.

09 Mayıs 2021 3 Dakika Okuma Süresi
Bültene abone olun!

Yazılarımız otomatik olarak mail kutunuza düşsün.
Spam göndermiyoruz!